5V, 12V Regülatörlü Güç Kaynağı

5V, 12V Regüleli Güç kaynağı
Regüle güç kaynağı mühendislik projelerinde yaygın olarak kullanılır. Güç kaynağı, herhangi bir devre besleme  5V, 12V regüle edilmiş güç kaynağı devreleri, Gömülü ya da Mikro denetleyici projeler için kullanılabilir. Bunları paylaşmak istiyorum.


+5 V KAYNAĞI ÜNİTESİNİN
Şekilde +5 V devre şeması gösterilmiştir. +5 V kaynağı mikrodenetleyici ve dijital IC'ler için +5 V besleme ünitesi elde edilir. Başlangıçta 230 V AC besleme, 500mA bir kapasiteye sahip trafo aşağı bir adım yardımı ile (0-9V) azalır. IC regülatör giriş gerilimi, çıkış gerilimi daha fazla olmalıdır, trafo sekonder gerilimi 9V. Bu alçak gerilim köprü doğrultucu yardımıyla doğrultulur. Dalgaların düzgün bir DC kaynağı elde etmek için kondansatör filtre yardımı ile en aza indirilmiştir. Seçilen kondansatör filtre derece 1000μF.
Regüle edilmiş DC voltaj regülatörü IC 7805 ile elde edilir. IC 7805 olması durumunda, düzensiz DC gerilim Pin 1 uygulanır ve çıkış Pin 3 ve Pin 2 topraklanmış. Derece 10μF başka bir kapasitör filtre regülatör girişinde büyük gerilim salınımları nedeniyle çıkış gerilim salınımlarını ortadan kaldırmak için regülatör IC çıkış bağlıdır.


7805 Regüle Devresi 5 V

+12 V KAYNAĞI ÜNİTESİNİN


OP amper gerekli ± 12 V besleme 12V besleme devresi düzenleme ile sağlanır. ± 12V güç kaynağı ünitesi devre şeması şekilde gösterilmiştir. Başlangıçta 230 V AC besleme trafosu 1A kapasitesi ve trafo merkezi musluk topraklı bir adım aşağı yardımı ile (15V-0-15V) azalır. Bu alçak gerilim kapalı köprü doğrultucu yardımıyla doğrultulur. IC regülatör giriş gerilimi çıkış gerilimi daha fazla olmalıdır, trafo sekonder gerilim 15V-0-15V.The dalgaların düzgün bir DC kaynağı elde etmek için kondansatör filtre yardımı ile en aza indirilir. Seçilen kondansatör filtre derece 1000μF.
Regüle edilmiş DC gerilim regülatörü IC'ler kullanılarak elde edilir. Düzenlenir +12 için kullanılır V DC besleme, IC 7812 ve düzenlenir-12V DC besleme, IC 7912 kullanılır. IC 7812 Pin 1 düzensiz DC gerilim uygulanır ve çıkış Pin 3 ve Pin 2 alınır topraklanmış. 7912 olması durumunda, 2. Pin düzensiz DC gerilim uygulandığında, çıkış Pin 3 ve topraklanmış Pin 1 alınır. Regülatör girişinde büyük gerilim salınımları nedeniyle çıkış gerilim salınımlarını ortadan kaldırmak için şekilde gösterildiği gibi 10μF, kapasitörlerin çifti çıkışta bağlıdır.7812 Regüle Devresi 12 V
5 Volt regülatör
12 Volt regülatör

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Etiketler

3G 7-segment 7805 7812 Amplifier Analiz Analog iletişim Arduino AVR Axiom Aristos baskı devre Bellek Beslemeli Kenetleyici Biased Limiters Bird Strike Biyomedikal blog butterworth CCD dedektörler Cep Telefonu CMOS Common Base Amplifier Çarpma DAC0800 DC Motor Decoder Dedektör deney deney timer Devre Diode Clampers Diode Limiters Direnç Diyot Diyot kenetleyici devreler Diyot Limiter DO-178B Doğrudan Sıfırlamalı Doğrultucular Dolaylı Sıfırlamalı Döngüsel Sayıcılar Düzlem-Panel Dedektörler Elektrik Elektronik Projeler Entegre Devreler Fiber Optik filtreler flipflop Flora foruier serileri Fototransistör fourier dönüşümü FPGA Frekans Counter Function Generato gereksinim analizi Görüntü görünür ışığa dönüştürme GP810 GPS Grid Güç Ölçümleri Half-wave Rectifiers indüktör infrared fotodiyot JOHNSON SAYICISI kalite Kalite Standartları kapasitör karanlık algılayıcı Kaymalı Yazmaç Kenetleme Devreleri Kenetleyiciler Kırpıcılar Kolimasyon Laser Darbelerinin Algılanması Laser Darbelerinin Oluşumu Laser Diyod ldr led lineer sistem analizi lm324 LM358 lm555 timer lm741 MATLAB matlab çizim matlab kodları Maximite Mikrodenetleyiciler Mirocontroller MSP430 Mühendis Staj Mühendislik OP-AMP Optik Film Optik-Fiber Zayıflama Ölçümleri opto-coupler osilatör Osiloskop Paralel – Seri Dönüşüm paralel devreler PIC PIC16F877 PIC16F877A PIC16F886 PIC32MX Plaka Okuma PLC Proje pwm Radiology Radyasyon Radyoaktivite Radyografi Radyoloji Rectifiers Register RFID RL devreleri RL FİLTRELERİ RLC Filtre Robot Robotics röntgen Röntgen Cihazları sayıcılar Sayısal Dedektör Sayısal iletişim Selenyum Dedektör sensor network sensör seri devreler seven-segment sıcak ayna sistem mühendisliği soğuk ayna Solid State Staj svf Swot Analizi Tam Dalga Doğrultucu temel AC devre temel DC devre termistör Test Tez transistor Transistör Bacaklarının Testi transistör yükseltgeç ULN2803 Ultrason Video Kodlama volt Wireless X-ışını Yarım Dalga Doğrultucuları yazmaçlar Yüz tanıma