Kenetleme Devresi - Pozitif Beslemeli Negatif Kenetleyici Devresi

Devre 19’daki V1 giriş sinyalinin pozitif alternansı için D1 diyodu ileri kutuplanır ve kapalı bir anahtar gibi davranarak C1 kapasitörünün kısa sürede dolmasına olanak sağlar. C1 kapasitörü dolana kadar çıkış gerilimi +5 Voltu gösterir. Böylece C1 kapasitörünün giriş sinyaline yakın olan plâkası pozitif diğer plâkası ise negatif olarak yüklenmiştir. Giriş sinyali pozitif alternanstan negatif alternansa geçtiğinde D1 diyodu ters kutuplandığından diyodun bulunduğu kol “açık” duruma geçmiştir ve böylece C1 kondansatörü giriş sinyaline yardımcı bir kaynak gibi görev alarak R1 direnci üzerinden birlikte akım geçirirler.


Bu durumda çıkış geriliminde -25 Volt görülür [(Giriş sinyali = -15 V) + (Dolan kapasitörün uçları arasındaki potansiyel fark = -15 V) + (Kapasitör dolana kadar geçen sürede çıkış gerilimin sahip olduğu değer = +5V) = -25 V]. R1 direncinin değeri oldukça fazla bir değer olduğu için C1 kapasitörü, tam olarak boşalmak için geçecek 5 zaman sabitine ulaşmadan giriş sinyali işaret değiştirir böylece çıkış gerilimi de +5 Volt’a yakın miktarda (5 Volt’tan biraz fazla) bir gerilime sahip olur (Tam olarak 5 Volt değil, çünkü kondansatör bir miktar da olsa boşalmıştır.). Giriş sinyalinin tekrardan pozitif alternansa geçmesi durumunda ileri kutuplanan diyod kapalı bir anahtar gibi davranarak iletime geçer ve +5 Volt’tan az miktarda fazla olan gerilim değerini +5 Volta çeker. Böylece bir “cycle” oluşturulmuş olur. Geri kalan dalgalar da yukarıdaki gibi birbirini takip eden olaylardan ibarettir. Sonuç olarak Grafik-37 ve Grafik-38’e bakacak olursak “Negative Clamper with Positive Bias” devrelerinde giriş sinyalinin tepe-tepe değeri, şekli ve frekansı değiştirilmeden bu sinyalin pozitif alternansı, çıkış gerilimi olarak V2 gerilim kaynağının değerine kenetlenmiştir.
Pozitif Beslemeli Negatif Kenetleyici Devresi

1 yorum:

  1. Teşekkürler çok güzel anlatım ancak grafikleri göremedim

    YanıtlaSil

Etiketler

3G 7-segment 7805 7812 Amplifier Analiz Analog iletişim Arduino AVR Axiom Aristos baskı devre Bellek Beslemeli Kenetleyici Biased Limiters Bird Strike Biyomedikal blog butterworth CCD dedektörler Cep Telefonu CMOS Common Base Amplifier Çarpma DAC0800 DC Motor Decoder Dedektör deney deney timer Devre Diode Clampers Diode Limiters Direnç Diyot Diyot kenetleyici devreler Diyot Limiter DO-178B Doğrudan Sıfırlamalı Doğrultucular Dolaylı Sıfırlamalı Döngüsel Sayıcılar Düzlem-Panel Dedektörler Elektrik Elektronik Projeler Entegre Devreler Fiber Optik filtreler flipflop Flora foruier serileri Fototransistör fourier dönüşümü FPGA Frekans Counter Function Generato gereksinim analizi Görüntü görünür ışığa dönüştürme GP810 GPS Grid Güç Ölçümleri Half-wave Rectifiers indüktör infrared fotodiyot JOHNSON SAYICISI kalite Kalite Standartları kapasitör karanlık algılayıcı Kaymalı Yazmaç Kenetleme Devreleri Kenetleyiciler Kırpıcılar Kolimasyon Laser Darbelerinin Algılanması Laser Darbelerinin Oluşumu Laser Diyod ldr led lineer sistem analizi lm324 LM358 lm555 timer lm741 MATLAB matlab çizim matlab kodları Maximite Mikrodenetleyiciler Mirocontroller MSP430 Mühendis Staj Mühendislik OP-AMP Optik Film Optik-Fiber Zayıflama Ölçümleri opto-coupler osilatör Osiloskop Paralel – Seri Dönüşüm paralel devreler PIC PIC16F877 PIC16F877A PIC16F886 PIC32MX Plaka Okuma PLC Proje pwm Radiology Radyasyon Radyoaktivite Radyografi Radyoloji Rectifiers Register RFID RL devreleri RL FİLTRELERİ RLC Filtre Robot Robotics röntgen Röntgen Cihazları sayıcılar Sayısal Dedektör Sayısal iletişim Selenyum Dedektör sensor network sensör seri devreler seven-segment sıcak ayna sistem mühendisliği soğuk ayna Solid State Staj svf Swot Analizi Tam Dalga Doğrultucu temel AC devre temel DC devre termistör Test Tez transistor Transistör Bacaklarının Testi transistör yükseltgeç ULN2803 Ultrason Video Kodlama volt Wireless X-ışını Yarım Dalga Doğrultucuları yazmaçlar Yüz tanıma